Piława – rzeka w zachodniej Polsce, prawy (najdłuższy) dopływ Gwdy. Płynie na Pojezierzu Południowopomorskim. Rzeka zaczyna bieg od jeziora Komorze i dalej płynie kolejno przez jezioro Rakowo, Brody, Strzeszyn, Kocie i do największego jeziora w jej biegu Pile dalej płynie przez jeziora Dołgie i Berlińskie, lasy Puszczy Drawskiej i Równinę Wałecką. Do Gwdy uchodzi we wsi Dobrzyca. Przed II wojną światową wzdłuż Piławy Niemcy zbudowali pas umocnień wojskowych Wału Pomorskiego. Główne dopływy: prawe: Dobrzyca z Piławką. 

Miejscowości nad Piławą: Liszkowo, Nadarzyce, Szwecja, Czechyń, Zabrodzie, Dobrzyca.W 43,4 km Piławy we wsi Starowice zlokalizowana jest mała elektrownia wodna o mocy 82 kW z jazem piętrzącym. Na polskiej mapie wojskowej z 1936 r. przy oznaczeniu rzeki podano polski egzonim Piła. Do 1945 r. poprzednią niemiecką nazwą było Pilow. W 1949 r. ustalono urzędowo polską nazwę Piława. 

Piława to bardzo ciekawa rzeka, płynąca przez bardzo zróżnicowane tereny .W swoim górnym biegu  jest zaledwie płytkim i wąskim ciekiem łączącym liczne jeziora, w środkowym jest osią umocnień Wału Pomorskiego (jazy i liczne bunkry na brzegach),płynie w malowniczej scenerii rozlewisk Nadarzyckich, ;od Nadarzyc do Szwecji płynie przez rozległe lasy; od Szwecji do ujścia w Dobrzycy jest całkiem sporą rzeką. Długość rzeki wg. naszego GPS-a to 88 km.

Spływ Piławą najwygodniej będzie podzielić na trzy etapy:

I. Sikory-Nadarzyce

II. Nadarzyce-Szwecja

III. Szwecja-Ostrowiec

Etap I. Start: Sikory Meta: Nadarzyce

Długość odcinka 37 km

Infrastruktura : nad jeziorami dużo miejsc na biwak ,pole namiotowe Sikory, pole namiotowe przed wypływem z j.Komorze,pozostałe zaznaczone na szlaku. sklepik na polu w Łubowie sklepy w Nadarzycach.

Spływ Piławą zaczynamy na zachodnim brzegu Jeziora Komorze. To bardzo długie jezioro rynnowe z kilkoma wyspami i licznymi półwyspami. (418 ha, 7,6 km długości). Uwaga na fale przy silnym wietrze !Wypływ rzeki z jeziora przed dużą piaszczystą plażą po prawej stronie. Jest tutaj przepust łączący z J. Rakowo. Większość przewodników poleca albo przeniesienie kajaków górą, lub holowanie ich przepustem, ale można nim spłynąć.

Za przepustem J.Rakowe .Na lewym brzegu pole namiotowe, na prawym w okolicach wypływu rzeki pomost wędkarski. Wypływamy pod wysokim betonowych mostkiem ,między kamieniami -pozostałość po starym młynie i dalej bardzo wąską i płytką strugą między domkami letniskowymi.

Dalej z prawej strony odchodzi struga łącząca szlak z J. Łubowo.

Wpływamy na J. Brody. Widoczna po lewej stronie wyspa z martwymi dzięki kormoranom drzewami. Skręcamy za półwyspem w prawo i kierujemy się na widoczne w oddali zabudowania wsi Strzeszyn.

We wsi kilka domów letniskowych, uwagę zwraca budynek dawnej gorzelni z wysokim kominem. Przepływamy pod mostkiem i krótkim łącznikiem wpływamy na J. Strzeszyn. Kierujemy się w prawo na półwysep, opływając go z lewej strony. Cały czas przy jego brzegu do wąskiego łącznika, którym wpływamy na J.Kocie.

Z jeziora wzdłuż nasypu kolejowego wiedzie kanał łączący z J.Pile. Skręcamy pod mosty kolejowe a następnie most drogowy.

Wpływamy na J.Pile. To bardzo duży zbiornik wodny, niebezpieczny w razie wiatru. Na lewym brzegu widoczne zabudowania wsi letniskowej Pile. W prawo na odległym brzegu widoczna wieżą obserwacyjna, na którą się kierujemy. Dopływamy do pola biwakowego na wypływie rzeki z jeziora.

Dalej Piława ma postać głębokiego kanału ,prostego ze stromym obniżeniem dna przy brzegach.

Przepływamy pod mostem kolejowym dawnej linii Borne Suliwowo -Czaplinek,za nim most drogowy Borne Sulinowo-Łubowo.

Po prawej na wzniesieniach widoczne zabudowania wsi. Rzeka rozszerza się znacznie i jesteśmy na J.Długim.

Rozpoczynają się umocnienia Wału pomorskiego, Po lewej zobaczymy betonową platformę niewiadomego przeznaczenia. Za nią jaz o bardzo dużym spadku wody. Kajaki przenosimy lewą stroną ,ale w sezonie trochę się tam korkuje. Można przenieść też prawą stroną.

Za jazem rzeka wypłyca się a w nurcie leżą liczne drzewa.

Po obu stronach widoczne co jakiś czas drewniane przyczółki mostowe.

Most drogowy do Starowic. Po prawej stronie parking dla samochodów.

Kolejny jaz zastawkowy piętrzący wody Piławy to wysokie betonowe konstrukcje wystające z wody.Za jazem resztki drewnianego mostu czołgowego ,można przepłynąć między nimi.

Wpływamy na Zalewy Nadarzyckie, strzałki kierunkowe ułatwiają orientację.

Betonowy most drogowy wiodący na Poligon., za nim resztki drewnianego mostu.Przy moście wędkarze zostawiają swoje auta.

Nad Zalewami duże pole namiotowe po lewej stronie.

Zalewy zamyka kolejny jaz niemiecki-obecnie mała elektrownia wodna. Przenoska lewym brzegiem.

Nad nami stalowy dawnej most linii kolejowej z Jastrowia do Czaplinka.

Przed wpłynięciem do wsi pozostałości młyna. Płyniemy lewą odnogą kajak przepuszczając przez próg.

Przed mostem drogowym po prawej stronie dogodne miejsce do wyciągnięcia kajaków z wody.

Nadarzyce to niegdyś duża wieś. W 1939 r. liczyła 1454 mieszkańców. Były tu dwa kościoły (obecnie żadnego) –katolicki z 1850 r. i ewangelicki z 1884 r. , młyn( istniejący od 1602 r.), mleczarnia, dworzec kolejowy, kopalnia wapienia i tartak. Bardzo ciężkie i krwawe walki o zdobycie wsi w lutym 1945 r. –ponad 500 ofiar po polskiej stronie.  Punkt oporu Niemców utrzymał się do marca 1945 r. , kiedy to opuścili oni umocnienia w obawie przed okrążeniem. W okolicy wsi jedne z największych umocnień Pozycji Pomorskiej. We wsi były trzy mosty ,czwarty dwa kilometry poniżej.

Przy wsi 21 Centralny Poligon Lotniczy –bardzo uciążliwe ze względu na hałas wybuchów na poligonie sąsiedztwo.

II etap: Szlak kajakowy Piławy Nadarzyce-Szwecja

Start :Nadarzyce Meta:Szwecja

Długość odcinka: 21 km

Infastruktura : sklepy i pola namiotowe w Nadarzycach, pole biwakowe w Zdbicach z małym sklepikiem, baza noclegowa i sklepy w Szwecji

 Odcinek z Nadarzyc do Szwecji jest bardzo łatwy i przyjemny, brak na nim stałych przeszkód, a zwalone drzewa znajdujące się w rzece przy odrobinie wprawy pokonamy bez wysiadania z kajaka. Dno jest w większości piaszczyste –dogodne do kąpieli, liczne głęboczki na zakrętach rzeki tworzą ku temu znakomite warunki.

III etap: Szwecja- Ostrowiec

Start: Szwecja Meta: Dobrzyca

Długość odcinka: 30 km

Infastruktura:  baza noclegowa i sklepy w Szwecji,pensjonat w Glowaczewie,pole namiotowe w Zabrodziu,pole namiotowe w Krepsku..

Początek spływu przy moście w Szwecji na drodze krajowej. Duża łąka pozwala na wygodne rozpoczęcie spływu. Początkowo mijamy zabudowania wsi, po lewej stronie „Biała Kładka” –pole namiotowe i kuchnia domowa, potem płyniemy przez łąki. Wpływamy w las; dno jest piaszczyste, co pozwala na brodzenie w wodzie nawet dzieciom. Pierwszą przenoszę mamy przy hodowli ryb w Głowaczewie. Z lewej strony pomost i zejście do wody. Po prawej stronie na wzgórzu widoczny kościół, zaraz za nim most drogowy a następnie pensjonat „Nad Piławą”. Tutaj pole namiotowe oraz całodzienna kuchnia. Do następnej wsi –Czechynia-  rzeka wije się między łąkami ,tutaj też dogodne miejsca do biwakowania. Przed Czechyniem  mały próg wodny –pozostałość po starym młynie. Był tu most na drugą stronę rzeki. Mijamy most drogowy –uwaga ,można zawiesicie na kamieniach pod nim. Za wsią trochę więcej drzew w nurcie. Miejscami na brzegu widoczne okazy starych dębów. Nurt staje sie wolniejszy a rzeka szersza. Dopływamy do Zabrodzia –po prawej pole biwakowe. Przepływamy pod mostem i wpływamy na szeroki zalew. Kończy się on przed wysokim mostem kolejowym. Tutaj musimy przenieść kajaki z prawej strony dobre kilkadziesiąt metrów. Uwaga przy wsiadaniu do kajaka- stromy wysoki brzeg nie ułatwia zadania. Początkowo bardzo dużo kamieni w rzece ,jeszcze niezbyt głębokiej, jednak po krótkim czasie woda zasilająca ją z lewej strony –ze stawów hodowlanych sprawia ,ze jest coraz głębiej i płynie się dobrze. Mijamy mały mostek łączący Zabrodzie z Tarnowem, a prawej strony dopływa do Piławy Dobrzyca. Odtąd rzeka robi się szersza, szybsza i płynie się łatwiej. Płyniemy między łąkami i omijamy stojące w wodzie filary spalonego drewnianego mostu.

Przepływamy pod mostem kolejowym linii Piła –Szczecinek. Kolejny most tym razem drogowy na drodze Stara Łubianka-Krępsko, a za nim po lewej pole biwakowe (wiaty, sławojka).

Przed Dobrzycą most betonowy, a za nim coraz szerszą rzeką wpływamy na zalew Dobrzycki. Gdzieś tu łączą się wody Piławy i Gwdy. Przed sobą mamy elektrownię wodną w Dobrzycy- przenoska z lewej strony przez teren elektrowni.

Szlak kajakowy Piławy Czechyń – stanica Krępsko

Przed Czechyniem  Piława wije się pośród łąk. Wodujemy kajaki za mostem drogowym.  Za wsią trochę więcej drzew leżących w nurcie. Miejscami na brzegu widoczne okazy starych dębów. Na lewym brzegu pole biwakowe. Nurt staje się…