Miała, lewobrzeżny dopływ Noteci, jest największą z rzek przecinających Puszczę Notecką. Ma swoje źródła w pobliżu wsi Nowiny. W górnym biegu Miała łączy ze sobą 9 bardzo malowniczych, rynnowych jezior. Słaby prąd rzeki na krótkich odcinkach pomiędzy jeziorami umożliwia zwiedzenie górnej części szlaku w obu kierunkach. W biegu środkowym mija niewielkie wsie i porusza kilka turbin.

Długość rzeki – 62 km

Długość szlaku – 54 km

Trudność – szlak łatwy

Miała stanowi mało popularny szlak kajakowy, dostępny tylko przy wyższych stanach wód. Charakteryzuje go duża liczba przenosek, wolny nurt, niskie mostki i inne utrudnienia. Zależnie od ilości wody dostępny od Kruteczka lub Białej (48-54 km). Czas spływu – 2 dni. Skala trudności szlaku to ZWB (ZWC) – łatwy, miejscami nieco trudny. Uciążliwość bywa oceniana na U3 (dość uciążliwy). Atrakcyjność wysoka.

Rzeka dostępna jest dla kajaków od wsi Biała, położonej około 10 km poniżej źródeł rzeki. Miała jest szlakiem miejscami nieco trudnym i dość uciążliwym z powodu progów wodnych, niskich kładek we wspomnianych miejscowościach.

Pod względem krajobrazowym stanowi jedną z najpiękniejszych tras na terenie byłego województwa poznańskiego. Na przebycie całej trasy potrzeba 2 dni.

Poniżej wsi Chełst, Miała wartko spływa w szeroką pradolinę do starego koryta Noteci i płynąc tymże korytem jeszcze kilkanaście kilometrów, kończy swój bieg w pobliżu Drezdenka, gdzie łączy się ze Starą Notecią, po której możemy przepłynąć do Drezdenka po drodze napotykając na jaz i konieczność przenoszenia kajaków, a następnie wśród malowniczych łąk przepłynąć do Noteci.

Kilometraż szlaku i jego charakterystyczne miejsca :

Km 54 Hamrzysko ,jezioro Górne, początek szlaku kajakowego  

most drogowy 

ujście do jeziora Białego 

wieś  Biała po lewej 

ujście do jeziora Mileczki 

ujście do jeziora  Górnego

km 45,0  Mężyk

most drogowy

 ujście do jeziora Bąd 

leśniczówka Bielsko  

ujście do jeziora  Książe 

ujście do jeziora Małego  

Miały

most kolejowy 

most drogowy 

leśniczówka Marylec

km 32,2 Marylin

most drogowy betonowy

 Piłka

most drogowy

km 18,7 MEW Kamiennik

MEW, Kamiennik, przenoska prawym brzegiem rzeki po uzgodnieniu z właścicielem posesji

km 15,2 Chełst

most drogowy betonowy, przenoska  

początek kanału łączącego Miałę i Starą Noteć